اتوشناس
خانه تعمیرات گیربکس

تعمیرات گیربکس

گیربگس به مرور زمان بیش از سایر قسمت‌های خودرو خراب می‌شود. از این رو، تعمیرات یا تعویض قطعات اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین با دیدن مشکل در گیربکس سریعاً خودروی خود را به تعمیرگاه بیاوردید تا تعمیرات گیربکس بر روی خودروی شما انجام شود.
از مهم‌ترین بخش های تعمیرات گیربکس در اتوشناس می باشند که با جدیدترین دستگاه ها و حرفه ای ترین متخصصان انجام میشود که شامل ضمانت خدمات و قطعات به مدت 6 ماه یا 5000 کیلومتر (دو برابر نرخ مصوب اتحادیه( هم اکنون از فرم زیر می توانید نوبت خود را رزرو کنید.

مشاوره رایگان

رزرو نوبت

مزایا تعمیرات گیربکس

تعمیر گیربکس خودروهای داخلی و چینی

اتوشناس با دو مرکز فعال تعمیرات تخصصی گیربکس خودرو هم از لحاظ مکانیکی و هم از لحاظ برقی توسط کادر حرفه ای در اتاق تعمیر موتور انجام می گردد.

تعمیر گیربکس انواع خودروهای وارداتی

اتوشناس مرکز تعمیر انواع خودروهای وارداتی و اتومبیل هایی از برندهای مختلف اروپایی، کره ای و ژاپنی است. این مرکز با توجه به برخورداری از کادری متخصص و کار آزموده، خدمات فنی و مهندسی مناسب و با کیفیتی در زمینه تعمیرات تخصصی خودرو هایی مانند بنز ، بی ام و، میتسوبیشی، مزدا، پورشه، کیا، هیوندا و … به مراجعین ارائه می دهد.

مهمترین مزیت تعمیر گیربکس خودرو

یکی از مزایای تعمیرات خودرو در اتوشناس ضمانت خمات و قطعات به مدت ۶ ماه یا ۵ هزار کیلومتر است که دو برابر مصوب اتحادیه می باشد از دیگر مزایای تعمیر جلوبندی در اتوشناس خودروی جایگزین در طول تعمیرات خودرو می باشد.

پرداخت اعتباری

در راســتای طرحهــای حمایــت از مشــتریان اتوشــناس، مشــتریان گرامــی کــه از خدمــات تخــصصی تعمیرگاهــی اتوشــناس اســتفاده مینماینــد، میتواننــد بــا اســتفاده از طــرح پرداخــت اعتبــاری اتوشــناس کل مبلغ فاکتور و یا بخشی از آن را پس از گذشت ٣٠ روز از تاریخ صدور فاکتور پرداخت نمایند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

مراکز تعمیر گیربکس خودرو و تعمیرگاه های خودرو در کشور کم نیستند. این مسئله باعث گردیده است که صاحبان خودرو به راحتی قادر به اعتماد به هر تعمیرگاهی نباشند. تنوع بالای مراکز تعمیر گیربکس خودرو، فرصت را برای افراد سودجو، که بدون تخصص اقدام به انجام تعمیر گیربکس خودرو می کنند و لوازم یدکی ‌بی کیفیت و تقلبی را به جای اصل و با قیمت بالا بر روی خودرو نصب می کنند، فراهم کرده است. اگر در زمینه ی تعمیر گیربکس خودرو و قطعات آن آشنایی کافی نداشته باشید، ممکن است این عدم اطلاع باعث ایجاد ضررهای مالی سنگینی برای شما بشود. اتوشناس یک مرکز تعمیر گیربکس خودرو معتبر دارای پرسنل متخصص، دستگاه ها و ابزار های به روز و مهمتر از همه توانایی ارائه خدمات تخصصی در زمینه ی انواع تعمیرات می باشد.
اتوشناس مرکز تعمیر گیربکس خودرو با ویژگی هایی مانند نیروی متخصص، ابزارآلات به روز، فضای تعمیرگاهی مناسب و قیمت های مناسب قطعا برای شما به صرفه خواهد بود و باعث می گردد در هزینه های جاری خود بسیار صرفه جویی کنید. از سوی دیگر در صورت ایجاد هر گونه ایراد و خرابی پس از تعمیر گیربکس خودرو جهت برطرف کردن آن از خدمات تعمیرگاهی اتوشناس بهره مند می شوید. شما می توانید با تماس با کارشناسان و تعمیرکاران متخصص مجموعه ی اتوشناس از مشاوره های رایگان استفاده کنید. به این ترتیب می توانید تعمیر گیربکس خودرو خود را با خیال راحت و با اطمینان به مرکز تعمیر اتوشناس بسپارید و از انواع خدمات و پشتیبانی آن بهره مند گردید.

عوامل مخرب در گیربکس اتومات

نشت روغن

یکی از رایج ترین مشکلات گیربکس خودروها، کاهش سطح روغن گیربکس بر اثر نشت آن می باشد. در صورت مشاهده ی لکه های سیاه یا قرمز در زیر خودرو، این مسئله نشانه ای از نشت روغن از قسمت جعبه دنده می باشد. البته تعویض فیلتر گیربکس، به احتمال زیاد مشکل نشتی روغن را حل می کند مگر اینکه دیواره و پوسته ی گیربکس دچار ترک و شکستگی شده باشد.

لغزش گیربکس

اگر در زمان رانندگی متوجه شدید که حالت های دنده خودرو بدون هیچ دلیلی تغییر می کند و یا با فشردن پدال گاز، گیربکس نمی تواند دنده را افزایش دهد، گیربکس خودرو شما دچار مشکل لغزش شده است. همچنین ایجاد صداهای غیر معمول، به احتمال فراوان به دلیل ایجاد مشکل لغزش گیربکس می باشد.

شکستگی قطعات

اگر در سرعت های مشخصی از قسمت گیربکس خودرو صداهای گوش خراشی به گوشتان رسید، به احتمال بسیار قوی قطعات داخلی گیربکس اتومبیل شما دچار شکستگی یا ساییدگی شده اند. در صورت مشاهده چنین اشکالی، در سریع ترین زمان برای حل این مسئله به تعمیرگاه اتوشناس مراجعه کنید تا خودرو شما توسط یک تعمیرکار متخصص بررسی گردد. باید در نظر داشته باشید که این موضوع، باعث ایجاد آسیب های جدی به گیربکس خودروی شما می شود و ممکن است ناچار به تعویض جعبه دنده اتومبیل خود شوید.


زوزه کشیدن جعبه دنده

وجود ناهمواری ها، ساییدگی ها، شکستگی و یا پریدگی چرخ دنده های گیربکس، باعث ایجاد صدای زوزه مانند می شود. اگر در هنگام خلاص کردن گیربکس باز هم صدای زوزه به گوشتان رسید، احتمالا به جهت هم راستا نبودن دنده های گیربکس و یا وجود خلاصی در آن ها می باشد.

سوت کشیدن گیربکس

کم شدن میزان سطح روغن و ایجاد خشکی یا خرابی بلبرینگ ها، باعث می شود که به طور پیوسته ایجاد صدای سوت مانند در جعبه دنده کند. لق و شل شدن محورها یا هزار خاری دنده ها، باعث تولید صدای جرینگ جرینگ در جعبه دنده می شود. ایجاد صدا در هنگام تعویض دنده ها: تنظیم نبودن کلاچ، دسته دنده، خرابی ماهک، غلاف کشویی و برنجی ها به دلیل تعویض نادرست دنده ها باعث ایجاد چنین مشکلاتی می گردد

قفل شدن چرخ دنده ها

در برخی مواقع چرخ‌ دنده های موجود در جعبه دنده به یکدیگر گیر می کنند یا به اصطلاح قفل می شوند. در این شرایط خودرو بر روی یک دنده گیر می کند و به دنده بالاتر و پایینتر نمی رود و مرتبا بر روی یک دنده کار می کند و دنده تعویض نمی شود. در این مواقع گیربکس قادر به انجام فرآیند انتقال قدرت نمی باشد. در این وضعیت باید اتومبیل خود را سریعا متوقف کنید و با واحد مشاوره ی مرکز تعمیرات اتوشناس تماس حاصل فرمایید.

اجزای اصلی گیربکس های اتوماتیک

ساعت گیربکس

ساعت گیربکس به عنوان مغز جعبه دنده شناخته می شود. این قطعه از قطعات کوچکتری مانند سوپاپ ها، شیر ها، پمپ روغن و کانال های روغن تشکیل شده است. وظیفه ی اصلی آن کنترل عملکرد جعبه دنده به وسیله ی روغن گیربکس می باشد. این قطعه با حرکت و تغییر مکان سوپاپ ها که باعث تنظیم میزان فشار روغن و راندن آن به سمت کلاچ ها، سروها، توربین، تعویض دنده ها را کنترل و مدیریت می کند. برای بهتر متوجه شدن عملکرد آن باید بدانید که کنترل کامل عملکرد گیربکس به واسطه ی ساعت گیربکس انجام می شود. کنترل ضریب دنده و میزان فشار قابل تحمل آن نیز شامل این موارد می شود. با توجه به این موضوع ساعت گیربکس یکی از مهمترین قسمت های جعبه دنده محسوب می شود.

سلکتور

سلکتور گیربکس قطعه ای الکترونیکی است که با سیستم کامپیوتر خودرو در ارتباط می باشد. در صورت عدم تنظیم و خرابی این قطعه حالت های مختلف گیربکس به درستی به کامپیوتر یا همان ECU انتقال نمی یابد و در نحوه عملکرد خودرو ایجاد اختلال می کند. یکی از نشانه های بارز در خرابی و یا عدم تنظیم سلکتور زمانی است که اهرم دنده خودرو را بر روی حالت دنده عقب می گذارید، ولی چراغ دنده عقب روشن نمی شود. البته این نشانه نمی تواند فقط به دلیل خرابی سلکتور باشد. خرابی در سیستم برق خودرو و درست عمل نکردن چراغ ها در روشن شدن موثر می باشد.

مبدل گشتاور

گیربکس های اتوماتیک فاقد کلاچ می باشند. در عوض، از یک مبدل گشتاور بهره می برند. این قطعه جایگزین کلاچ می باشد و همان وظیفه را انجام می دهد. سیستم انتقال قدرت نمی تواند اقدام به تعویض دنده کند مادامی که هنوز به موتور خودرو متصل است. در غیر این صورت، دنده ها محکم به یکدیگر گیر می کنند. به همین دلیل اگر در کارکرد آن شک دارید که مبدل گشتاور به خوبی کار نمی کند، باید سریعا آن را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید. مبدل گشتاور به شما اجازه می دهد که موتور خودرو در زمان قطع اتصال با گیربکس همچنان روشن بماند، این موضوع مانند قطع شدن اتصال سیستم انتقال قدرت جهت تعویض دنده توسط فشار دادن پدال کلاچ بر روی خودرو های دنده دستی می باشد. در یک گیربکس خودکار، مبدل گشتاور وظیفه کاهش سرعت و توقف خودرو را بر عهده دارد و همچنان به موتور خودرو اجازه می دهد کار کند. نکته قابل توجه در مورد مبدل های گشتاور این است که با اتصال فیزیکی توسط پیچ و مهره ها به موتور متصل نمی شوند. در عوض این اتصال از طریق روغن گیربکس برقرار می گردد.

پمپ روغن

پمپ روغن در گیربکس اتوماتیک وظیفه ی تولید فشار روغن را بر عهده دارد. این قطعه به میل لنگ موتور متصل است و به محض روشن شدن خودرو شروع به کار می کند. پمپ روغن با تغییر میزان فشار روغن سایر قطعات داخل گیربکس را کنترل می کند. این قطعه از اعضای پیچیده ی گیربکس نیست، اما جزئی جدایی ناپذیر از آن می باشد و یکی از معدود اجزای تشکیل دهنده جعبه دنده اتوماتیک است که دچار خرابی و یا از کار افتادگی نمی شود.

چرخ دنده های سیاره ای

برخلاف جعبه دنده های دستی، که از مجموعه ای از دنده های متعدد برخوردار هستند، گیربکس اتوماتیک دارای یک یا چند مجموعه دنده سیاره ای می باشد. چرخ دنده های سیاره ای به سه گروه تقسیم می شوند. چرخ دنده های اصلی که دنده خورشید نامیده می شود و در مرکز حامل سیاره قرار می گیرد. دسته ی دوم چرخ دنده های سیاره ای می باشند که به طور معمول سه عدد یا بیشتر از این چرخ دنده ها و مش در میان دنده خورشید و چرخ دنده وجود دارد.

شفت خروجی

پس از این که جعبه دنده تمام اعمال و اقدامات داخلی خود را انجام داد، نیرو را به شافت محرک انتقال می دهد. شفت خروجی جعبه دنده شافت درایو را به حرکت در می آورد. شفت خروجی قطعه ی پیچیده ای نیست ولی وظیفه ی مهمی بر عهده دارد. در انتهای آن، دنده ای وجود دارد که به سیستم انتقال قدرت متصل می گردد و در انتهای دیگر آن یک شافت چرخشی وجود دارد که با استفاده از یک اتصال به میل راننده متصل می گردد.

باند ترمز

وظیفه ی باندهای ترمز گیربکس نگه داشتن موقت چرخ دنده ها می باشد. آنها اجازه می دهند گشتاور موتور قبل از آزاد شدن با نسبت دنده مناسب هماهنگ گردند. این امر باعث می شود که دنده راحت تری در هنگام رانندگی در اختیار داشته باشید. عملکرد باندهای ترمز تقریبا شبیه به ترمزهای درام می باشد. با استفاده از یک پیستون، باند را به اطراف درام فشار می دهد. هرچه پیستون فشار بیشتری اعمال کند، قدرت ترمز گیری بیشتری اعمال می شود.

فیلتر روغن گیربکس

فیلتر روغن گیربکس عملکردی درست مانند فیلتر روغن موتور دارد. مایع انتقال اضافی یا روغن گیربکس را جهت استفاده ی پمپ روغن در زمان لازم نگه می دارد. این قطعه یکی از ساده ترین و در عین حال اساسی ترین اجزاء تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک به شمار می رود. فیلتر روغن گیربکس قطعه ای مصرفی است که پس از مدتی باید به همراه روغن گیربکس تعویض گردد. همچنین واشر های قرار گرفته در اطراف ظرف روغن اغلب آسیب دیده و باعث نشتی روغن گیربکس می شوند که باید تعویض گردند

نحوه صحیح کار با گیربکس اتومات

به درستی عمل کردن چرخ دنده های گیربکس از مهمترین فاکتورها در سلامت یک خودرو می باشد. فرآیند تعویض دنده ها باید به صورت صحیح، سریع، روان، کارآمد و کاملا قابل اطمینان انجام شود. چرا که رانندگی در شرایط جاده ای مختلف و شلوغی خیابان ها باعث میگردد تا گیربکس مرتبا در حال تعویض دنده باشد. از این رو بررسی و سرویس دوره ای جعبه دنده و سایر اجزای آن امری بسیار مهم می باشد. این روز ها با پیشرفته تر شدن خودرو ها، تعداد خودرو های دنده اتوماتیک به میزان زیادی افزایش یافته است. اکثر مراکز تعمیر گیربکس خودرو، خدمات بررسی و سرویس های دوره ای را نیز ارائه می‌دهند. گیربکس خودرو و سایر اجزاء آن نقش بسیار مهم و غیر قابل انکاری در خودرو ایفا می کنند.

مشاهده بیشتر

معرفی تعمیرگاه تخصصی اتوشناس

اتوشناس به تجربه بیش از 50 سال در بازار خودرو آماده ارائه بهترین و باکیفیت ترین سرویس تعمیرات برای خودروهای وارداتی و لوکس خارجی است .اتوشناس با پرسنل مکانیک متخصص و خبره در دقیق ترین حالت و سریع ترین زمان، مشکل خودروی شما را تشخیص داده و کوتاه ترین مسیر را برای تعمیر پیدا می‌کنند.

مزایای تعمیرگاه موتور و گیربکس اتوشناس

قیمت مناسب و حق انتخاب متنوع قطعات
تجهیزات روز و متخصصین مجرب
خدمات جامع و کامل خودرو
ضمانت خدمات و قطعات۶ ماه یا ۵ هزار کیلومتر

سوالات متداول درباره تعمیرات گیربکس

سایر سوالات متداول

چه زمانی نیاز به تعمیر گیربکس می باشد؟

اگر چراغ دنده عقب خودرو در هنگام قرار دادن دسته دنده بر روی حالت عقب روشن نشد، حتما عملکرد گیربکس خودرو را مورد بررسی قرار دهید. نکته قابل ذکر دیگر این است که سلکتور گیربکس وظیفه ی انتقال اطلاعات به ECU و نمایش حالت دنده به نمایشگر خودرو را بر عهده دارد. با توجه به این موضوع اگر اطلاعات دنده نمایش داده شده بر روی نمایشگر خودرو با دنده انتخابی شما مغایرت داشت، در این حالت باید برای تعمیر گیربکس خودرو به تعمیرگاه مراجعه کنید. یکی از موثرترین عوامل در خرابی سلکتور گیربکس نفوذ آب و رطوبت به آن است. کافیست کمی آب به داخل سلکتور گیربکس وارد شود تا عملکرد‌ آن دچار مشکل گردد. اگر پیچ هواگیری رادیاتور موتور که در نزدیکی آن قرار دارد به درستی و محکم بسته نشده باشد دارای نشتی شود، ممکن است باعث نفوذ آب به داخل سلکتور گیربکس گردد و سبب خرابی آن شود. از سوی دیگر به هنگام شست و شوی موتور خودرو در کارواش باید دقت کنید که آب بر روی سلکتور گیربکس نریزد. در صورتی که فقط کمی آب بر روی این قسمت ریخته شود حتما به سرعت آن را با پمپ باد کاملا خشک کنید.

نشانه های بروز مشکل در گیریبکس چیست؟

در صورت بروز مشکل در گیربکس، زمانی که راننده، خودرو خود را بر روی حالت D یا R قرار می دهد، خودرو هیچ واکنشی نشان نمی دهد و شروع به حرکت نمی کند. دلیل بروز این مشکل این است که با ایراد در سلکتور گیربکس، فرمان درستی به ECU منتقل نمی گردد و به این ترتیب عملکرد خودرو با مشکل مواجه می شود. تعمیر گیربکس خودرو در هر تعمیرگاهی و توسط هر تعمیرکاری قابل انجام است. ولی مراجعه به تعمیرگاه معتبر خیال شما را از بابت تعمیرات راحت می کند. البته باید این را در نظر داشته باشید که سلکتور گیربکس قطعه ای الکترونیکی می باشد. در بعضی از مواقع قطعات الکترونیکی خودرو قابل تعمیر نمی باشند و باید آن را تعویض کنید. بنابراین در صورت مشاهده ایجاد هرگونه اختلال در تعویض دنده، سریعا به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. عدم تعویض دنده توسط گیربکس و عملکرد نادرست آن باعث ایجاد اختلال در حرکت خودرو می شود و در حین رانندگی و تعویض دنده برایمان ایجاد مشکلات فراوانی می کند. از آن جایی که خرابی گیربکس موجب مشکلات بزرگی می شود، در صورت مواجه شدن با هر کدام از نشانه های خرابی گیربکس سریعا برای تعمیر گیربکس خودرو خود اقدام کنید. در غیر این صورت مجبور به تعویض کامل گیربکس خودرو خود خواهید شد.

هزینه تعمیر گیربکس در اتوشناس چقدر است؟

هر اتومبیلی که مجهز به گیربکس اتوماتیک باشد، از قیمت های متفاوتی در زمینه تعمیر گیربکس برخوردار می باشد. بنابراین در قدم اول باید دلیل خرابی گیربکس و در قدم دوم نوع اتومبیل و گیربکس آن برای تخمین میزان هزینه های تعمیرات در نظر گرفته شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که بخش عمده ی هزینه های تعمیرات به تعویض قطعاتی مانند: توربین، تعویض سیم ساعت، تعویض شیر برقی و تعویض روغن و... مربوط می گردد. اگر گیربکس خودرو شما نیاز به تعمیر یا تعویض چند قطعه به طور همزمان داشته باشد، این موضوع باعث افزایش هزینه های آن نیز می شود. همان طور که گفتیم یکی از مهمترین نکات در میزان هزینه ی تعمیر گیربکس خودرو خرید لوازم یدکی گیربکس می باشد. با توجه به نوسانات شدید قیمت ها در بازار، به خصوص در چند سال اخیر، این قطعات دارای قیمت ثابتی نمی باشند. بهترین راه این است که قبل از اقدام به خرید لوازم یدکی خودرو، قیمت آن ها را از سایت ها و مراکز فروش معتبر استعلام کنید. این روش به جز این که قدرت انتخاب خیلی بیشتری به شما میدهد، قادر هستید خدمات قابل ارائه فروشگاه ها و تعمیرگاه های مختلف را نیز با یکدیگر مقایسه کنید. البته این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که در بازار امروز هیچ ارزانی بی دلیل نیست کافیست یک بار برای خرید قطعه با کیفیت هزینه کنید، بهتر از صرف هزینه های بیشتر برای تعمیرات آن است.

چه تعمیرگاهی برای تعمیر گیربکس انتخاب کنیم؟

در زمان انتخاب تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک به میزان تنوع خدمات تعمیرگاهی آن دقت کنید. بسیاری از تعمیرگاه ها با توجه به خودرو های موجود در بازار، انواع خدمات تعمیر و سرویس گیربکس های اتوماتیک را عرضه می کنند. برای این که تعمیرگاه مناسبی برای تعمیر گیربکس خودرو خود انتخاب کنید باید رزومه آن تعمیرگاه و نظر مشتریان قبلی آنان را جویا شوید. شما می توانید با انجام کمی تحقیقات و پرس و جو میزان رضایت مندی مشتریان از تعمیرگاه را دریابید. این موضوع که خودرو به صورت کاملا صحیح و با کیفیت مطلوب تعمیر گردد و قطعات با کیفیت جایگزین قطعات اصلی خودرو گردد برای رانندگان خودرو و مالک آن بسیار با اهمیت می باشد. متاسفانه برخی از افراد بدون داشتن تخصص و تجربه ی لازم اقدام به دستکاری و تعمیر گیربکس خودرو می کنند. در صورتی که تعمیر گیربکس خودرو نیاز به دانش، تخصص و مهارت بسیار دارد. کنترل میزان قدرت خودرو توسط گیربکس انجام می گیرد و شامل مواردی چون کنترل میزان ضریب دنده و میزان سرعت می شود. به همین دلیل گیربکس، قطعه بسیار مهمی در خودرو محسوب می گردد.

مزایای اتوشناس در تعمیر گیربکس چیست؟

ضمانت خدمات و قطعات به مدت 6 ماه یا 5000 کیلومتر (دو برابر نرخ مصوب اتحادیه)، یکی از مزایای برجسته تعمیر موتور خودرو در اتوشناس است. از دیگر مزایای این مجموعه می توان به پرداخت اعتباری یکماه و رزرو مستقیم و آنلاین تعمیرگاه و ارائه خدمات کامل، جامع و تخصصی خودرو، اشاره نمود.

علائم خرابی گیربکس چیست؟

• دنده های گیربکس به سختی و با تاخیر تعویض می گردند. • نشتی روغن از قسمت گیربکس. • عمل تعویض دنده ها با تاخیر انجام می گیرد. • چراغ چک موتور و گیربکس در برخی از خودروها برای اخطار روشن می شود. • به درستی عمل نکردن سیستم کلاچ گیربکس. • عدم تامین قدرت کافی توسط گیربکس. • عدم حرکت خودرو در با قرار دادن دسته دنده بر روی حالت رانندگی. • افزایش دور موتور بی دلیل و ایجاد لرزش در خودرو. • ایجاد صداهای ناهنجار در حالت خلاصی گیربکس. • ایجاد صدا از سوی گیربکس در زمان حرکت.

آخرین مطالب درمورد خدمات تعمیرگاهی

سایر مطالب
درخواست خدمات اورژانسی

حساب کاربری