قدم به قدم با چکاپ سراتو

قدم به قدم چکاپ سراتو

چکاپ خودرو معنای عملیاتی پیشگیری بهتر از درمان است، البته در جایگاه مکانیکی و تعمیرگاهی آن؛ این امر برای خودروهای وارداتی اهمیت بیشتری دارد و ما در این مطلب نکات مهمی که باید در چکاپ سراتو در نظر بگیرید را بررسی خواهیم کرد. اولین و مهمترین موضوعی که در چکاپ خودرو مخصوصا چکاپ سراتو باید در نظر بگیرید این است که باید آن را مداوم و به موقع انجام دهید. توجه داشته باشید که شرایط فیزیکی و محیطی در چکاپ سراتو بسیار مهم است؛ بطور مثال خودرو باید سرد باشد و روی زمین صاف و بدون شیب پارک شده باشد. اگر در زمستان قصد چکاپ خودرو را دارید خاموش ماندن خودرو به مدت 20 دقیقه هم کافی است. در واقع شما باید زمانی چکاپ خودرو را انجام دهید که موتور خودرو داغ یا خیلی سرد نباشد. در ادامه مواردی که باید در چکاپ سراتو بررسی شود را باهم می‌خوانیم.

جدول‌های توسط صاحب خودرو

همانطور که قبلا اشاره کردیم برای حفظ سلامت خودرو، راننده یا صاحب خودرو باید چکاپ خودرو انجام دهد. کنترل مواردی که برای چکاپ سراتو در ادامه گفته شده است درصورتیکه به موقع انجام شود می‌تواند تاثیر قابل توجهی در سلامت خودرو داشته باشد.

چکاپ سراتو

I: بازدید و در صورت لزوم تنظیم، تصحیح، تمیز یا تعویض کنید.

R: تعویض کرده یا تغییر دهید.

*1 : میزان سفتی تسمه دینام (آلترناتور) و تسمه پمپ فرمان هیدرولیک و تسمه پمپ آب و تسمه ایرکاندشین، کولر را تنظیم و در صورت لزوم تصحیح یا تعویض کنید.

*2 :یکی از موارد چکاپ سراتو بررسی ارتفاع سطح روغن موتور و نبود نشتی هر 500 کیلومتر یا قبل از شروع هر سفر طولانی است.

*3 :برای رانندگی در دمای بیش از 40 درجه سانتی‌گراد یا رانندگی با سرعت بیش از 170 کیلومتر باید شرایط سرویس ذکر شده در جداول تعمیر، نگهداری و چکاپ سراتو که برای رانندگی در شرایط سخت است را رعایت کنید.

*: امکان تعویض قطعه، قبل از سر رسید زمان تناوبی که در جدول چکاپ سراتو گفته شده است، امکان پذیر است.

جدول کارکرد سراتو

I: بازدید و در صورت لزوم تنظیم، تصحیح، تمیز یا تعویض کنید.

R: تعویض کرده یا تغییر دهید.

*5 :امکان تعویض قطعه، قبل از سر رسید زمان تناوبی که در جدول چکاپ سراتو گفته شده است، امکان پذیر است.

*6 :موتور را از نظر صدای بیش از اندازه سوپاپ و یا لرزش بازرسی کرده و در صورت لزوم برای سرویس دوره‌ای سراتو به مکانیکی ببرید.

*7 :بازرسی فیلتر سوخت بدون برنامه خاص باشد، ولی بازرسی دوره‌ای در این برنامه بستگی به کیفیت سوخت دارد. اگر مشکلاتی نظیر کاهش جریان سوخت، از دست دادن قدرت موتور، مشکل در روشن کردن موتور که در ایمنی خودرو مهم است وجود دارد، فیلتر سوخت را فورا و بدون در نظر گرفتن برنامه تعمیر و نگهداری تعویض کنید.

جدول چکاپ سراتو

I: بازدید و در صورت لزوم تنظیم، تصحیح، تمیز یا تعویض کنید.

R: تعویض کرده یا تغییر دهید.

*8 :در هنگام اضافه کردن مایع خنک کننده موتور، فقط از افزودنی‌های مجاز مخصوص سراتو استفاده کرده و هرگز آب سنگین دارای املاح را با مایع خنک کننده پرشده در کارخانه مخلوط نکنید. مخلوط نامناسب مایع خنک کننده می‌تواند باعث بروز عیوب جدی یا صدمه دیدن موتور شود.

*9: برای تسهیل، قبل از سررسید زمان تناوبی تعویض آن، در هنگام انجام امور تعمیر و نگهداری اجزاء دیگر این تعویض قابل انجام است.جدول سراتو

I: بازدید و در صورت لزوم تنظیم، تصحیح، تمیز یا تعویض کنید.

R: تعویض کرده یا تغییر دهید.

چکاپ سراتو برای استفاده در شرایط سخت

مواردی که به عنوان چکاپ سراتو در جدول زیر عنوان شده برای خودروهایی است که اغلب برای رانندگی در شرایط نابه‎‌سامان و سخت به کار گرفته می‌شوند. بنابراین مسافتی که باید طی کنید تا چکاپ خودرو انجام شود متفاوت از رانندگی کردن در شرایط عادی است.

جدول سراتو

I: بازدید و در صورت لزوم تنظیم، تصحیح، تمیز یا تعویض کنید.

R: تعویض کرده یا تغییر دهید.

جدول چکاپ سراتو

A: رانندگی مکرر در فواصل کوتاه

B: درجا کارکردن زیاد موتور

C: رانندگی در جاده‌های پرگرد و خاک، ناهموار

D: رانندگی در مناطقی که از نمک یا دیگر موارد خوردنده استفاده می‌کنند.

E: رانندگی در مناطق شنزار

F: هنگامی که بیش از 50 درصد رانندگی در ترافیک سنگین شهری در هوای بسیار گرم بالاتر از دمای C˚32 انجام می‌شود.

G: رانندگی در مناطق کوهستانی

H: رانندگی بعنوان خودرو گشت، تاکسی، خودرو تجاری یا بکسل کننده

I: رانندگی با سرعت بیش از 170 کیلومتر بر ساعت

J: رانندگی به صورت توقف و استارت‌های مکرر

شرح موارد جدول چکاپ سراتو

روغن موتور و فيلتر:

روغن و فیلتر روغن موتور باید در فواصل مشخص شده در برنامه چکاپ سراتو تعویض شوند. اگر خودرو در شرایط سخت رانندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعویض روغن و فیلتر باید در دفعات بیشتری انجام گیرد.

تسمه‌های موتور:

همه تسمه‌های موتور را از نظر وجود بریدگی، ترک، فرسودگی بیش از حد یا چرب بودن زیاد، بازرسی کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. تسمه‌ها باید بطور مرتب از نظر میزان سفتی مناسب در چکاپ سراتو مورد بازرسی قرار گرفته و در صورت لزوم سفتی آنها تنظیم شود.

لوله‌های سوخت‌رسانی، شيلنگ‌های سوخت‌رسانی و اتصالات آنها:

لوله‌های سوخت رسانی، شیلنگ‌های سوخت رسانی و اتصالات آنها را از نظر نشتی، آسیب دیدگی بازدید و کنترل کنید. قطعات آسیب دیده و دارای نشتی باید فورا تعویض شود.

شيلنگ خروج بخارات در باک سوخت:

شیلنگ خروج بخارات در باک سوخت باید در فواصل مشخص شده در برنامه چکاپ سراتو مورد بازرسی قرار گیرد. از تعویض صحیح شیلنگ بخار سوخت و درباک، اطمینان حاصل کنید.

شیلنگ‌های خروج بخارات محفظه میل‌لنگ:

در چکاپ سراتو سطح ظاهری شیلنگ‌ها را از نظر تغییر شکل در اثر گرما و یا صدمات فیزیکی مورد بازدید قرار دهید. سخت و شکننده شدن شیلنگ، ترک، پارگی، بریدگی، ساییدگی و باد کردگی زیاد از علائم خرابی و فرسودگی شیلنگ هستند. سطوح شیلنگ‌های که نزدیک به منابع گرمایی بالا مانند مانیفولد اگزوز قرار دارند را مورد توجه مخصوص و بازرسی قرار دهید.

مسیر عبور شیلنگ‌ها را در چکاپ سراتو بازدید کنید و مطمئن شوید با هیچ منبع حرارتی، لبه‌های تیز برنده یا اجزاء متحرک که می‌توانند باعث آسیب‌های ناشی از حرارت یا فرسودگی فیزیکی شوند، در تماس نیستند. تمام اتصالات شیلنگ‌ها را مورد بازدید قرار دهید تا از سفت بودن قطعاتی مانند بست و کوپلینگ‌ها و نبود هرگونه نشتی اطمینان حاصل کنید. درصورت مشاهده هرگونه علائم آسیب یا فرسودگی، فورا آن را تعویض کنید.

فيلتر هوا

در چکاپ سراتو اگر نیاز به تعویض فیلتر هوا را حس کردید، حتما اینکار را انجام دهید و از فیلتر هوای اصلی استفاده کنید.

شمع‌ها

در هنگام نصب شمع‌های نو، از محدوده صحیح حرارتی شمع‌ها اطمینان حاصل کنید.

 خالصی سوپاپ

هنگام چکاپ سراتو صدای بیش از اندازه سوپاپ‌ها و یا لرزش موتور را بازرسی کرده و در صورت نیاز خالصی سوپاپ‌ها را تنظیم کنید.

سيستم خنک کننده

اجزاء سیستم خنک کننده موتور مانند رادیاتور، مخزن مایع خنک کننده موتور، شیلنگ‌ها و اتصالات آنها را از نظر نشتی و آسیب دیدگی بازدید کنید. قطعات آسیب دیده را تعویض نمایید.

سیستم تهویه خودرو

مایع خنک کننده موتور

مایع خنک کننده موتور باید در فواصل زمانی مشخص شده در برنامه چکاپ سراتو تعویض شود.

روغن گيربکس معمولی (گيربکس غيراتوماتيک)

روغن گیربکس معمولی (غیر اتوماتیک) را طبق برنامه چکاپ خودرو مورد بازرسی قرار دهید.

روغن گيربکس اتوماتيک *

پس از اینکه موتور و گیربکس به دمای معمول کاری رسیدند، سطح روغن در روی گیج یا همان میله اندازه گیری، باید در محدوده HOT قرار گیرد. سطح روغن گیربکس اتوماتیک را با موتور روشن و در دنده خالص در حالی که ترمز دستی به طور مناسب کشیده شده است، کنترل کنید.

شيلنگ‌ها و لوله‌های ترمز

با چشم نحوه مناسب سوار بودن یا نصب، پوسته پوسته شدن، ترک، خرابی و فرسودگی بیش از حد و هرنوع نشتی در لوله‌ها و شیلنگ‌های ترمز را بازدید نمایید. بعد چکاپ خودرو درصورت نیاز قطعات فرسوده یا خراب را بلافاصله تعویض کنید.

مایع ترمز

هنگام چکاپ خودرو سطح مایع ترمز را در مخزن مایع ترمز بازدید کنید. سطح روغن باید بین علامت‌های ”MIN ”و ”MAX ”که روی دیواره جانبی مخزن قرار دارند باشد. فقط از مایع ترمز مورد تایید DOT3 یا DOT4 استفاده کنید.

ترمز دستی

سیستم ترمز دستی شامل اهرم ترمز دستی و کابل‌های آن را در برنامه چکاپ سراتو مورد بازرسی قرار دهید.

ترمزهای دیسکی عقب و اتصالات *

در چکاپ خودرو حتما ترمزهای دیسکی عقب و اتصالات آنها را از نظر بریدگی، سوختگی، نشت روغن، پارگی و فرسودگی بیش از حد کنترل و بازرسی کنید.

لنت‌های ترمز دیسکی، کاليپرها و دیسک‌های چرخ

لنت ترمزها را از نظر فرسودگی بیش از حد، دیسک‌های چرخ را از نظر تاب و فرسایش و کالیپرها را از نظر نداشتن نشتی بازدید و کنترل  کنید.

جعبه فرمان، اتصالات و گردگيرهای سيبک بازویی پایين

در حالیکه خودرو متوقف و موتور خاموش است، میزان خالصی و لقی فرمان را بازدید و کنترل کنید. اتصالات را از نظر نبود خمیدگی و آسیب دیدگی کنترل کنید. گردگیرها و سیبک‌ها را از نظر فرسودگی بیش از حد، ترک یا آسیب دیدگی بازرسی و قطعات آسیب دیده را تعویض نمایید.

پلوس‌ها و گردگيرها

در چکاپ سراتو پلوس‌ها، گردگیرها و بست‌های آنها را از نظر ترک، فرسودگی بیش از حد یا آسیب دیدگی بازدید و کنترل کنید. قطعات آسیب دیده را تعویض و در صورت لزوم با گیریس پر کنید.

گاز خنک کننده سيستم تهویه مطبوع  (کولر)

هنگام چکاپ خودرو لوله‌ها و اتصالات سیستم ایرکاندیشن، پمپ فرمان هيدروليک، تسمه و شيلنگ‌های فرمان هيدروليک پمپ فرمان هیدرولیک و شیلنگ‌های آن را از نظر نشتی و آسیب بررسی کنید و درصورت  آسیب دیدگی قطعه را سریعا تعویض کنید. همچنین تسمة فرمان هیدرولیک را بازدید و آن را از نظر هرگونه بریدگی، ترک و یا سایش بیش از حد، نرمی و کشش مناسب بازدید و در صورت لزوم تنظیم و یا تعویض کنیدو

برای اطلاع از سرویس دورهای سراتو میتوانید مقاله زیر را بخوانید و برای انجام چکاپ خودرو خود با شماره ۰۲۱۴۵۲۶۷ تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا