سرویس دوره‌ای سراتو

همه چیز درباره سرویس دوره‌ای سراتو

سراتو یکی از خودروهای محبوب بازار ایران است که مونتاژ و تولید آن از سال 1393 در خودروسازی سایپا آغاز شد تا جایگزین رنو مگان شود. اولین نسل کیا سراتو در سال 2003 متولد شد درحالیکه چهره آن متفاوت از سایر تولیدات کیا بود؛ با این حال این سدان کوچک مورد استقبال قرار گرفت و سال 2008 نسل دوم در سه کلاس هاچ‌بک، سدان و کوپه تولید و عرضه شد. سال 1393 نیز سایپا، تولید سراتو را در چهار تیپ مختلف آغاز کرد. اما تحریم‌ها باعث شد واردات قطعات و تولید این خودرو با مشکل مواجه شود. همین امر موجب شد تا صاحبان این خودرو اهمیت بیشتری به سلامت این خودرو بدهند و چکاپ سراتو بطور شخصی و سرویس دوره‌ای سراتو را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

سراتو

نکات فنی مهم در نگهداری سراتو

به‌طور کلی رسیدگی راننده یا صاحب خودرو به آن در سالم ماندن و افزایش طول عمر قطعات خودرو، نقش زیادی دارد. این رسیدگی شامل چکارپ سراتو توسط راننده یا صاحب خودرو و سرویس دوره‌ای سراتو در اتوشناس باشد. اما پیش از همه این موارد چند نکته ساده اما مهم درباره بنزین و آب‌بندی سراتو وجود دارد که به آنها اشاره می‌کنیم.

بنزین سرب‌دار ممنوع

یکی از نکات ساده که رعایت آن موجب افزایش طول عمر خودرو می‌شود و همواره در سرویس دوره‌ای سراتو توسط مکانیک به آن تاکید می‌شود، استفاده از بنزین مناسب است. طبق توصیه کارشناسان کیا هرگز از بنزین سرب‌دار استفاده نکنید. استفاده از بنزین سرب‌دار برای مبدل کاتالیستی مضر بوده و باعث معیوب شدن حسگر اکسیژن سیستم کنترل موتور می‌شود. همچنین بنزین سرب‌دار بر سیستم کنترل گازهای خروجی تاثیر منفی می‌گذارد. از مخلوط بنزین و اتانول یا مخلوط بنزین و متانول که به نام گسهول در بازار عرضه می‌شود هم استفاده نکنید. چراکه هرکدام از این سوخت‌ها ممکن است باعث بروز مشکل در کارایی عملکرد و خرابی سیستم سوخت‌رسانی خودرو شود.

آب‌بندی کردن موتور سراتو

برای آب بندی کردن سراتو نیاز به آموزش خاصی نیست. شما می‌تواند با انجام چند عمل ساده، حین استفاده از خودرو در 1000 کیلومتر اول، به عملکرد عمر مفید و مصرف اقتصادی خودرو اضافه کنید. اول اینکه به موتور زیاد گاز ندهید. دوم هنگام رانندگی دور موتور را بین 2000 و 4000 دور در دقیقه نگه دارید.  به مدت طولانی با یک سرعت ثابت (سریع یا آرام) رانندگی نکنید. نکته دیگر اینکه برای آب بندی مناسب موتور باید سرعت موتور تغییر کند.  از توقف‌های ناگهانی به جز در مواقع اضطراری خودداری کنید تا ترمزها به خوبی عمل کنند و در آخر اینکه برای بیش از 3 دقیقه موتور را در دور آرام نگه ندارید.

نگهداری از سراتو

چند بررسی ساده توسط مالک خودرو

به جز سرویس دوره‌ای سراتو می‌توان آن را به شیوه دیگری بررسی کرد و آن چکاپ سراتو هنگام سوخت‌گیری و رانندگی است که مالک باید به آنها توجه کند. این موارد بطور خلاصه برای شما لیست شده است.

 • ارتفاع سطح روغن موتور را بازدید و کنترل کنید.
 • ارتفاع سطح مایع خنک کننده موجود در مخزن را بازدید وکنترل کنید.
 • ارتفاع سطح مایع شیشه شوی را بازدید و کنترل کنید.
 • لاستیک‌ها را از نظر کم نبودن فشار باد یا پنچری بازدید و کنترل کنید.
 • در هنگام رانندگی به تغییر درصدای اگزوز یا به مشام رسیدن هرگونه بوی اگزوز در داخل خودرو توجه داشته باشید.
 • غربیلک فرمان را از نظر نداشتن لرزش، بازرسی و کنترل کنید. به هرگونه افزایش نیروی برای چرخاندن غربیلک فرمان یا شل بودن آن یا تغییر در موقعیت غربیلک فرمان برای حرکت مستقیم به جلو توجه داشته باشید.
 • درهنگام رانندگی در جاده‌های هموار و مسطح، به تمایل خودرو برای انحراف بسیارکم و مداوم از حالت مستقیم یا کشیده شدن به یک طرف توجه داشته باشید.
 • درهنگام ترمز برای متوقف شدن به صداهای ناآشنا و غیرعادی ترمز گوش دهید و در صورت وجود صدا آن را بازرسی و پیگیری کنید. همچنین کشیدن به یکطرف، افزایش طول حرکت پدال یا سفت شدن پدال ترمز را بازرسی و کنترل کنید.
 • اگر هرگونه ضعف در درگیر شدن دنده یا تغییری در عملکرد گیربکس رخ داد، ارتفاع سطح روغن گیربکس را بازدید و کنترل کنید.
 • عملکرد حالت پارک P گیربکس اتوماتیک را بازرسی و کنترل کنید.
 • عملکرد ترمز دستی را بازرسی و کنترل کنید.
 • نشتی مایعات از زیر خودرو را حداقل هر ماه یکبار، بازدید و کنترل کنید. چکیدن آب از سیستم تهویه مطبوع پس از روشن بودن آن امری عادی است.
 • ارتفاع سطح مایع موجود در مخزن مایع خنک کننده موتور را بازدید و کنترل کنید.
 • عملکرد کلیه چراغ‌های خارجی شامل چراغ‌های ترمز، چراغ‌های راهنما و چراغ‌های اعلام خطر یا فلاشر را بازرسی و کنترل کنید.
 • حداقل سالی دوبار بطور مثال، هر بهار و پایيز، فشار باد همه لاستیک ها شامل لاستیک زاپاس را بازدید و کنترل کنید.
 • رادیاتور، بخاری و ایرکاندیشن (کولر) را از نظر وجود نشتی یا آسیب دیدگی بازدید و کنترل کنید.
 • عملکرد شیشه شوی و برف پاک‌کن را بازدید و کنترل کنید. با استفاده از پارچه نم‌دار شده با مایع شیشه‌شوی، تیغه‌های برف پاک‌کن را تمیز کنید.
 • تنظیم شعاع نور چراغ‌های جلو را بازدید و کنترل کنید.
 • منبع اگزوز، لوله‌های اگزوز، حفاظ‌های پوشش دهنده اگزوز و بست‌ها را بازدید و کنترل کنید.
 • تسمه‌های روی پا، شانه، کمربندهای ایمنی را از نظر فرسودگی یا عملکرد بازدید و کنترل کنید.
 • حداقل سالی یکبار فرسودگی لاستیک‌ها و شل بودن مهره‌های چرخ‌ها را بازدید و کنترل کنید.
 • سوراخ های تخلیه آب تعبیه شده در بدنه و درها را تمیز کنید.
 • لولاهای در و در موتور را روغنکاری کنید.
 • قفل‌ها و زبانه قفل درها و در موتور را روغنکاری کنید.
 • لاستیک‌های آب‌بندی درها را روغنکاری کنید.
 • اتصالات و کنترل‌های گیربکس اتوماتیک را بازرسی و روغنکاری کنید.
 • باتری و سرکابل‌های باتری را تمیز کنید.
 • ارتفاع سطح مایع ترمز و کلاچ را بازدید و کنترل کنید.

جدول‌های سرویس دوره‌ای سراتو

سرویس دوره‌ای در هر خودرو متفاوت است. اینکه بعد از گذشت چه مدت زمان یا طی کردن چه فاصله‌ای، کدام قطعات باید تعویض یا بازرسی شوند؛ موضوع مهمی است که مالکان باید برای انجام به موقع از آن مطلع باشند. چراکه انجام سرویس دوره‌ای خودرو سراتو یکی از شروط گارانتی ماندن آن است. نکته مهم در سرویس دوره‌ای سراتو که باید بدانید این است که اگر این کار را در نمایندگی‌های معتبر انجام دهید، قطعه‌ای به عنوان داغی به شما داده نمی‌شود.

یکی از مواردی که دارندگان خودرو نسبت به آن حساسیت دارند، هزینه و زمان مورد نیاز برای انجام سرویس دوره‌ای سراتو است. در تعمیرگاه‌های معتبر پس از چکاپ سراتو، زمان مورد نیاز برای انجام تعمیرات و هزینه قطعاتی که باید تعویض و تعمیر شوند به دارنده خودرو اعلام می‌شود و پس از اعلام رضایت، سرویس دوره‌ای سراتو انجام می‌شود. مسئولیت عیب یابي، تعمیر و یا تشخیص تعویض قطعات معیوب به عهده کارشناس فني است بنابراین هنگام مراجعه به تعمیرگاه مواردی که در آنها ایرادی حس کرده‌اید را اعلام کنید اما به تشخیص کارشناسان اعتماد داشته باشید. ضمن اینکه اطلاع از این موارد باعث می‌شود تا افراد سودجو نتوانند از شما سوءاستفاده و پول بیشتری دریافت کنند. برای سرویس دوره‌ای سراتو نکاتی وجود دارد که در ادامه گفته شده است.

جدول سرویس دوره ای سراتو

جدول سرویس دوره ای خودرو

I: بازدید و در صورت نیاز تنظیم، تمیز یا تعویض گردد. R:  تعویض گردد.

موارد بررسی تکمیلی در سرویس دوره‌ای سراتو

*1 : مواردی که گفته می‌شود می‌تواند توسط مکانیک در سرویس دوره‌ای سراتو یا توسط مالک بررسی شود. خودرو هر 500 کیلومتر یا قبل از شروع هر سفر طولانی، ارتفاع سطح روغن موتور و نبود نشتی روغن بازدید گردد. در ضمن رانندگی در شرایط تابستانی در دمای بالاتر از 40 درجه سانتیگراد باید مطابق جداول شرایط سخت عمل کرد.

*2 :بازدید فیلتر سوخت دارای برنامه خاصی نیست و سرویس اعلام شده در این برنامه وابستگی کامل به کیفیت سوخت دارد. در صورتیکه مشکلاتی نظیر کاهش جریان سوخت، از دست دادن قدرت موتور و مشکل در روشن شدن موتور مشاهده گردید، فیلتر سوخت را بدون در نظر گرفتن برنامه سرویس تعویض کنید.

*3 :میزان سفتی تسمه آلترناتور یا دینام، فرمان هیدرولیک،تسمه واتر پمپ و تسمه سیستم تهویه مطبوع را کنترل و در صورت نیاز تنظیم و

یا تعویض نمایید.

*4 :در هنگام اضافه کردن مایع خنک کننده، فقط از افزودنی‎های مجاز و مخصوص این نوع خودرو استفاده کنید، و هرگز از آب سنگین که دارای املاح است استفاده نکنید. مخلوط نامناسب مایع خنک کننده می‌تواند باعث بروز عیوب جدی یا صدمه دیدن موتور گردد.

جدول سرویس دوره‌ای سراتو برای رانندگی در شرایط سخت

جدول چکاپ سرویس دوره ای

در این مطلب تمامی نکات و مواردی که در سرویس دوره‌ای سراتو باید به آنها توجه شود، گفته شد تا در صورت مراجعه به تعمیرگاه یا نمایندگی از تمامی بازرسی‌های خودروی خود اطلاع داشته باشید. با این حال برای انجام سرویس دوره‌ای سراتو محلی معتبر را انتخاب نمائید. مرکز جامع خدمات خودرویی اتوشناس یکی از مراکز خدمات خودرویی است که با بهره‌گیری از تجهیزات به‌روز و نیروهای مجرب سرویس دوره‌ای سراتو و سایر خودروهای ایرانی، چینی و وارداتی را به بهترین نحو انجام می‌دهد؛ همچنین در مرکز جامع خدمات خودرویی اتوشناس از قطعات اصلی استفاده شده و پیش از انجام هرکاری روند و هزینه به مشتری اطلاع داده خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از نحوه پذیرش و طرح‌های تعمیرگاهی اتوشناس با شماره مستقیم 45267-021 تماس حاصل فرمائید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا