واردات خودرو خارجی آزاد می‌شود؟

?Vehicle import will be unrestricted

بالاخره و بعد از چند روز کشمکش مجلس شورای اسلامی با بررسی و رسیدگی به ایرادات مطرح شده توسط شورای نگهبان، اصلاحیه ای بر طرح ساماندهی صنعت خودرو انجام داد تا نهایتا با اعلام موافقت نمایندگان در جلسه رای گیری،‌ امیدها به اجرای آزادسازی واردات خودرو خارجی که در این طرح آمده، زنده شود.

آزادسازی محدودیت واردات خودرو
آزادسازی محدودیت واردات خودرو

آزادسازی واردات خودرو با اجرای طرح ساماندهی صنعت خودرو

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز، ۲۴ شهریور ۱۴۰۰، مجلس شورای اسلامی با اصلاحات کمیسیون صنایع و معادن در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو درباره واردات خودرو خارجی به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو عنوان شده: هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام نماید.

بر اساس تبصره ۱ واردات موضوع این ماده، نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد نماید.

در تبصره ۲ مطرح شده سقف تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر ۶ ماه یکبار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می‌گردد.

همچنین در تبصره ۳ آمده منحصرکردن، داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفاً از خودروسازان خارجی ممنوع است. سایر مقررات مربوطه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌گردد.

تبصره ۴ عنوان میکند واردات مجدد اقلام صادر شده موضوع این ماده، ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.

نهایتا در تبصره ۵ نیز آمده واردات خودروهای کارکرده در چارچوب این ماده، به شرطی که بیش از ۳ سال از تاریخ تولید آنها نگذشته باشد، مجاز است. سایر مقررات فنی مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود.

امید است اجرای این طرح سبب کاهش قیمت خودرو و پویایی بیشتر در بازار خودرو گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خیلی تست جالب و متفاوتی بود. مرسی از این تست خودرویی تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا